forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Fenotypy
Autor Wiadomość
Sandman 



Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 7850
lekarz
Wiek: 31
Dołączył: 18 Maj 2009
Skąd: Białystok
Wysłany: 2014-07-10, 03:41   Fenotypy

Temat dla tych, którzy nie wiedzą czym jest owo magiczne dcceeK-, które znajduje się w ich książeczkach krwiodawcy/na krewkartach i chcieliby się dowiedzieć. Wszystkie pytania o fenotypy krwinek czerwonych będę wrzucał do tego tematu.

Postaram się w miarę prostym językiem napisać o co w tym wszystkim chodzi - liczę na Waszą współpracę i pytania odnośnie tego co może wydawac się niezrozumiałe. Ciężko jest wytłumaczyć niektóre rzeczy osobom niezwiązanym z medycyną i nie znającym specjalistycznego słownictwa w tym zakresie.

Obecnie znamy aż 30 układów grupowych krwi, a w ich skład wchodzi około 300 różnych antygenów. Mają one swoje konkretne nazwy, które można spotkać na wynikach oznaczeń grup krwi czy wynikach badania przeciwciał.

Nie wszystkie poznane przez nas układy grupowe mają takie samo znaczenie w czasie przetaczania krwi. Podczas badań krwiodawców, osób, które oddają szpik czy organy badamy dziewięć układów, które nazywa się układami głównymi.

Do najważniejszych układów grupowych zaliczamy:

ABO

Najbardziej znany układ grupowy krwi. Do głównych antygenów tego układu należą antygeny A i B. Osoby z grupą krwi A posiadają na krwinkach antygen A, osoby z grupą krwi B - antygen B, osoby z grupą AB oba te antygeny. Osoby z grupą krwi 0 nie posiadają żadnego z nich.

RH

Układ Rh zawiera wiele różnych antygenów - najważniejszym z nich jest antygen D, bo to on decyduje czy mamy do czynienia z grupa Rh dodatnią czy ujemną. Osoby z antygenem D na krwinkach klasyfikujemy jako Rh dodatnie. Odpowiednio osoby, których krwinki nie posiadają antygenu D uznajemy za Rh ujemne. Oprócz antygenu D istotne są też inne: C, c, Cw, E i e. C oraz c, podobnie jak E i e to dwa różne antygeny i nie należy ich mylić.

Przykładowe zapisy:

dccee - brak antygenu "D" (grupa Rh-), obecność antygenu "c", oraz "e". Jest to najczęstszy fenotyp u osób Rh ujemnych;
DCcee - obecność antygenu "D" (grupa Rh+), "C", "c" oraz "e".
DCw-CCee - osoba Rh dodatnia, posiadająca oprócz antygenu D także antygeny "C" i "e". Zapis Cw- oznacza, że nie posiada ona antygenu "Cw".

Kell
Do układu Kell należy około 30 antygenów, ale najważniejsze są K oraz k. Oprócz nich można także wyróżnić antygeny Kpa, Kpb, Kpc, Jsa i Jsb.

Najczęściej w książeczkach i krewkartach spotyka się zapis "K-", który oznacza, że dana osoba nie posiada antygenu "K" (K duże).

Oprócz tych 3 układów grupowych do układów głównych zaliczamy także:
- układ MNS zawierający antygeny M, N, S, s;
-układ Lewis z antygenami Lea i Leb;
- układ P;
- układ Lutheran z antygenami Lua i Lub;
- układ Duffy: antygeny Fya, Fyb;
- układ Kidd z antygenami Jka i Jkb.

W przypadku układów Lewis, Lutheran, Duffy i Kidd w wynikach można często znaleźć takie zapisy:

Fy(a+b-) - obecność antygenu Fya (bo plus przy "a") i brak antygenu Fyb z układu Duffy.
Jk(a+b+) - obecność antygenów Jka i Jkb z układu Kidd.

Jeżeli w czasie przetaczania krwi do organizmu dawcy dostanie się krew biorcy z antygenem, którego dawca nie posiada to biorca wytworzy odpowiednie przeciwciała, które mogą opłaszczać krwinki czerwone i w konsekwencji powodować ich niszczenie.

Załóżmy, że osobie z fenotypem DCCee (w układzie Rh) przetoczono krew dawcy, który miał fenotyp dccee. Jak widać biorca nie posiada antygenu "c" (małe c), który posiada dawca. W takim wypadku po transfuzji biorca wytworzy przeciwciała anty-c. Proces ten jest podstawą konfliktu serologicznego - jeżeli matka jest Rh- (nie posiada antygenu D), a dziecko odziedziczyło po ojcu Rh+ to matka wytworzy przeciwciała anty-D. Jeżeli przenikną one przez łożysko to mogą spowodować ciężką chorobę u płodu, a nawet jego śmierć.
_________________
"Odpowiedzialne zachowanie to coś, co przychodzi z wiekiem. Jak żylaki."
 
 
     
Kretka 
Mały fobik



Grupa krwi: B Rh+
Dołączyła: 16 Sty 2014
Skąd: śląskie
Wysłany: 2014-07-12, 20:20   

Wielkie dzięki Sandman! Wytłumaczenie wydaję się być w miarę zrozumiałe. Gdybym wiedziała coś o tym, pewnie pojawiłyby się mądrzejsze pytania, a tak nie wiem o co pytać.

Jednak mam kilka wątpliwości:
1. Konflikt serologiczny z takimi konsekwencjami występuje tylko dla antygenu D czy innych (z układu RH albo innego) także?
2. Czy w przypadku opisanego konfliktu dziecko może urodzić się całkiem zdrowe?
3. Czy wytworzenie przeciwciał przez biorcę zawsze prowadzi do zniszczenia wszystkich przetoczonych krwinek? I czy to powoduje stan jakby transfuzji w ogóle nie było, czy są inne konsekwencje?
4. Czy wytworzone przeciwciała pozostają dożywotnio?
5. Czy obecność przeciwciał dyskwalifikuje z krwiodawstwa?
6. Czy krew dawców (i biorców) jest badana pod kątem wszystkich tych antygenów i przeciwciał?
7. Czy wszystkie antygeny dawcy i biorcy muszą być zgodne? (Biorąc po uwagę liczbę możliwych kombinacji idealne dopasowanie wydaje się być bardzo trudne)

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)
 
     
Sandman 



Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 7850
lekarz
Wiek: 31
Dołączył: 18 Maj 2009
Skąd: Białystok
Wysłany: 2014-07-13, 19:27   

1) Konflikt serologiczny występuje nie tylko w zakresie D - mogą to być inne antygeny układu Rh albo antygeny innych układów grupowych. Dla przykładu jeśli matka ma fenotyp dccee (Rh ujemny), a ojciec dccEE to też będziemy mieli do czynienia z konfliktem tylko słąbo wyrażonym i objawy u dziecka nie będą aż tak silne.

2) Jeżeli konflikt dotyczy antygenów o małej sile to tak.

3) Niszczenie krwinek powoduje ich hemolizę i nie wpływa pozytywnie na stan pacjenta. Najgorszą sytuacją jest przetoczenie krwi niezgodnej w układzie ABO - w takim wypadku może się to skończyć wstrząsem i zgonem. W zakresie innych układów powikłania nie są aż tak nasilone, ale dla pacjenta np. w stanie krytycznym albo po ciężkim zabiegu mogą one spowodować niezłe zamieszanie.

4) Po jakimś czasie, gdy wykona się badania laboratoryjne mogą one nie wykryć żadnych przeciwciał. Problem w tym, że jeśli pacjent dostanie krew z antygenem przeciwko któremu miał przeciwciała ich produkcja następuje bardzo szybko i mogą się pojawić objawy powikłań. Dlatego też osoby, którym kiedykolwiek wykryto przeciwciała dostają stosowny papierek, który muszą pokazywać lekarzom w przypadku ewentualnej transfuzji.

5) Zgodnie z przyjętymi u nas zasadami nie muszą dyskwalifikować.

6) Badania przeciwciał wykonuje się przy pomocy krwinek wzorcowych pobranych od dawców krwi z konkretnymi fenotypami. Upraszczając mieszamy krwinki wzorcowe z surowicą biorcy, dodajemy to i owo, odstawiamy w ciepełko i wirujemy. Jeżeli nie ma zlepu krwinek na dnie (aglutynacji) to pacjent nie ma przeciwciał.

Oczywiście w taki sposób można wykryć tylko te przeciwciała, które są skierowane przeciwko antygenom występującym na krwinkach wzorcowych. Jeżeli jakiegoś rzadkiego antygenu na tych krwinkach nie ma to nie damy rady go wykryć.

Biorcom w zasadzie nie bada się antygenów, badamy przede wszystkim przeciwciała. U dawców antygeny bada RCKiK, zwłaszcza u dawców z grupą 0.

7) Nie muszą. Do przetoczenia wystarczy odpowiedni wynik próby krzyżowej - jeżeli po zmieszaniu krwinek dawcy i surowicy biorcy nie ma aglutynacji to próba jest opisywana jako "zgodna" i krew można przetoczyć.
_________________
"Odpowiedzialne zachowanie to coś, co przychodzi z wiekiem. Jak żylaki."
 
 
     
Sandman 



Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 7850
lekarz
Wiek: 31
Dołączył: 18 Maj 2009
Skąd: Białystok
Wysłany: 2014-09-28, 14:28   

Czasami o to pytacie, więc wrzucam.

Częstość występowania różnych fenotypów układu Rh u rasy białej w procentach:

Rh dodatnie
DCcee - 34,7%
DCCee - 19,3%
DccEe - 11,5%
DccEE - 2,3%
Dccee - 3,2%

Rh ujemne
ddccee - 16,2%
ddCcee - 0,85%
dccEe - 0,25%

W przypadku układu Kell:
kk - 89,9%
Kk - 9,9%
KK - 0,2%

Jak widać 89,9% osób jest K-.
_________________
"Odpowiedzialne zachowanie to coś, co przychodzi z wiekiem. Jak żylaki."
 
 
     
michal_250c 


Grupa krwi: 0 Rh+
Dołączył: 16 Cze 2015
Skąd: Sanok
Wysłany: 2015-06-16, 20:23   

Witam, ostatnio znalazłem wyniki badań mojej krwi robionej zaraz po urodzeniu, i czytając powyższe wypowiedzi za bardzo z tego nie pojmuje, a moja grupa wydaje mi się dość dziwna :D
0 Rh + CcDEe K-k+

z góry przepraszam jeżeli to zły, proszę o odpowiedź. Pozdrawiam!
 
     
Kretka 
Mały fobik



Grupa krwi: B Rh+
Dołączyła: 16 Sty 2014
Skąd: śląskie
Wysłany: 2015-06-16, 22:08   

michal_250c, nie zadałeś pytania ;)
Podobno badanie grupy krwi (ABO) do 2 lat po urodzeniu daje mało wiarygodne wyniki, czyli to 0 może być fałszywe. Sprawdzałeś grupę później?

Na mój rozum jest tak:
* 0 - grupa krwi 0 (układ ABO) - brak antygenów A i B,
* Rh+ CcDEe - obecność antygenu D (Rh+), C, c, E, e (układ Rh),
* K-k+ - brak antygenu K, obecność antygenu k (układ Kell),
ale lepiej poczekać na Sandmana.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

©2006-2010 Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group.  Template made in: quaint.pl