forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
KIŁA - jaki test wiarygodny?Ten w stacji, czy inny?
Autor Wiadomość
agar30 

Grupa krwi: A Rh-
Wysłany: 2011-02-07, 16:50   KIŁA - jaki test wiarygodny?Ten w stacji, czy inny?

Witam, na wstępie proszę,aby forumowicze nie śmiali się z mojej psychozy:-)
Nie mam stałej partnerki, czasem w ciągu roku zdarza się, że sypiam z 6-cioma kobietami.Nie chwale się (proszę,nie pomyślcie tak), po prostu mówię, jak jest. Oczywiście wszystko jak trzeba,w prezerwatywie. Ostatnio dopadła mnie psychoza, że mogłem coś "złapać".Jakoś tak się wkręciłem....i wyobraźnia zaczęła pracować na maxa!!!Co chwila znajduję kolejną plamką na (wiecie gdzie),oglądam się co pół godziny, i już wariuję.Myślę sobie:trzeba wykonać test.
I tutaj zagwozdka....test na hiv robiłem po 15tu dniach od kontaktu (w sumie nawet nie wiem,czy ta osoba choruje,ale się wkręciłem), powiedziano mi,że test IV-tej generacji jest już pewny na 99,98%.
Więc hiv-a nie mam,luz.
Rzeżączka,chlamydia - to wychodzi w ciągu 2 tygodni-jest ok.
Największą zagwozdkę mam z kiłą:-( Naczytałem się artykułów w necie,naoglądałem zdjęć,no i psycha siadła całkowicie...
Test na kiłę VDRL wykonałem po 17tu, po 23ech i po 26ciu dniach (nie śmiejcie się). Wszystko ujemne.Dodatkowo po 25ciu dniach wykonałem test na przeciwciała anty-krętkowe.Też nie stwierdzono.
I tutaj mam problem...jeden lekarz twierdzi,że test na kiłę jest wiarygodny po 6-ciu tygodniach.Inny, że już po 3 we krwi "coś" widać.Myślę sobie,zadzwonię do stacji krwiodawstwa - i co usłyszałem?"Robiony przez nas test (anty-Tp) jest w 100% pewny po 2-3 miesiącach".....i bądź tu mądry człowieku???W związku z tym, 2 pytania.
1. Dziś, toj po 31 dniach od kontaktu sexualnego,po którym tak się wkręciłem (seks był w gumie,która nie pękła) zrobiłem kolejny test VDRL - jeśli wyjdzie ujemny-mogę być spokojny?
2.Skoro test wykonywany w stacji krwiodawstwa daje pewność po 2-3 miesiącach,a krew można oddawać co 8 tygodni, to to jest ryzyko,że można przejść na minus testy mając kiłę...
Oczywiście nie muszę dodawać, że pisząc to trzęsą mi się ręce ze strachu, więc będę bardzo zobowiązany, jeśli ktoś odpowie.
Ostatnio zmieniony przez agar30 2011-02-07, 16:52, w całości zmieniany 2 razy  

dan1 

Grupa krwi: AB Rh+
Ilość oddanej krwi: mało
Wysłany: 2011-02-07, 17:09   

Z takim czyms to do lekarzy a nie na forum internetowe.
agar30 napisał/a:
2.Skoro test wykonywany w stacji krwiodawstwa daje pewność po 2-3 miesiącach,a krew można oddawać co 8 tygodni, to to jest ryzyko,że można przejść na minus testy mając kiłę...

jest,ale ze co chcesz teraz krew oddac by zachowac 8 tygodniowy termin czy jak :szok:
w ankiecie pisze kiedy mozna a kiedy nie mozna oddac krew,przy takiej sytuacji normalny czlowiek nawet nie bedzie probowal,tylko odczeka dobre kilka miesiecy
Ostatnio zmieniony przez dan1 2011-02-07, 17:11, w całości zmieniany 1 raz  

Sandman 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 7850
lekarz
Wysłany: 2011-02-07, 17:54   

agar30 napisał/a:
Dodatkowo po 25ciu dniach wykonałem test na przeciwciała anty-krętkowe.

Który? Testów wykrywających przeciwciała anty-krętkowe jest kilka i okresy, po których dany test jest wiarygodny są różne. TPHA może być dodatni już po 2 tygodniach, TPI może dać plusa dopiero po 9tygodniach. FTA i FTA-ABS są dodatnie po 3-4 tygodniach.

Pewnie zrobili Ci FTA-ABS albo TPHA - po 25 dniach powinny się już splusować gdybyś miał kiłę.

agar30 napisał/a:

I tutaj mam problem...jeden lekarz twierdzi,że test na kiłę jest wiarygodny po 6-ciu tygodniach.Inny, że już po 3 we krwi "coś" widać.

Po 3tygodniach może być jeszcze ujemny mimo zakażenia kiłą. Dlatego najlepiej odczekać 6tygodni albo zrobić test swoisty.

agar30 napisał/a:

1. Dziś, toj po 31 dniach od kontaktu sexualnego,po którym tak się wkręciłem (seks był w gumie,która nie pękła) zrobiłem kolejny test VDRL - jeśli wyjdzie ujemny-mogę być spokojny?

Biorąc pod uwagę, że guma nie pękła, minęło już 4 tygodnie, a test przeciwkrętkowy zrobiony w 3 tygodniu jest ujemny raczej nie masz się czego martwić.

agar30 napisał/a:

Po 2-3 miesiącach daje pewność test weryfikacyjny; przeglądówka robiona testami klasycznymi daje dodatnie wyniki po 4-6 tygodniach.

agar30 napisał/a:
Oczywiście nie muszę dodawać, że pisząc to trzęsą mi się ręce ze strachu, więc będę bardzo zobowiązany, jeśli ktoś odpowie.

Zakładaj dwie gumy albo ogranicz liczbę partnerek, bo przy takim przerobie rocznym zbankrutujesz na tych wszystkich testach laboratoryjnych.

agar30 

Wysłany: 2011-02-07, 17:58   

Oczywiście,że do lekarzy,ale ponieważ pojawił się na forum post dziewczyny, którą wezwała stacja w sprawie kiły,więc pomyślałem,że zapytam....
W ankiecie jest zapis o kontaktach seksualnych z osobami, których niezbyt dobrze znamy.Innymi słowy-jestem wierny,mogę oddawać.Co nie znaczy,że przecież zona mogła 'skoczyć na bok",i "coś" złapać.A ponieważ co artykuł w necie,to inny opis i zasady wykrywania kiły-stąd mój post.
A co do krwi..oddawałem może ze 2 razy w życiu.Zdaję sobie sprawę,że pójście teraz,to narażenie biorcy.Ale nawet przy braku przygodnych kontaktów,nigdy nie jesteśmy pewni,czy "czegoś' nie mamy...a test w stacji - tego nie wykryje....
"Odczeka dobre kilka miesięcy"-właśnie.Kilka..tzn.ile?2,3?12?Test WR wykonany po 6ciu tygodniach,dający wynik ujemny,jast powszechnie uznawany przez lekarzy za 100%towy...

Sandman 

lekarz
Wysłany: 2011-02-07, 18:23   

agar30 napisał/a:
Ale nawet przy braku przygodnych kontaktów,nigdy nie jesteśmy pewni,czy "czegoś' nie mamy...a test w stacji - tego nie wykryje....

Przeniesienie kiły podczas transfuzji jest możliwe jeśli krew była przechowywana w temperaturze 4stC krócej niż 96h.
Teoretycznie szansa jest - praktycznie od lat się to nie zdarzało.

agar30 napisał/a:
Test WR

Irytuje mnie to określenie szczerze mówiąc ;)

agar30 

Wysłany: 2011-02-07, 19:07   

WR w sam raz jak skrót WeneRyczny:-)
Dziękuję za odpowiedzi,trochę wyluzowałem.
Ten test "anty" nie pamiętam,jak się nazywał,ale w opisie było,że "nie stwierdzono przeciwciał anty-Treponema pallidum".A jak on się nazywał,nie mogę sprawdzić,gdzieś mi wcięło tą kartkę.Cóż,nie mam pojęcia,czemu tak się w tą kiłę wkręciłem,wczesniej jakoś tak się nie przejmowałem.Dodatkowo lekarz powiedział mi,że krętek blady wnika przez nieuszkodzoną skórę.Ano tak..zawiera enzym (keratynazę),który "rozpuszcza" naskórek...
A teraz najśmieszniejsze-pani w laboratorium,w którym robie te testy VDRL powiedziała mi (chyba ulitowała się nad zestrachanym,albo powiedziała żebym się nie martwił),że jeśli bym się zakaził,to VDRL wykaże coś już po 72h.Mętlik.
Aha,przepraszam wysztskich użytkowników forum,że tak zbaczam z głównego tematu tego portalu,ale kto się tak dobrze zna na badaniach,jak nie Wy?:-)

Sandman 

lekarz
Wysłany: 2011-02-07, 19:29   

agar30 napisał/a:

WR w sam raz jak skrót WeneRyczny:-)

odczyn Wassermana-Brucka-Neissera wycofano w drugiej połowie lat 70tych ;)

agar30 napisał/a:
A teraz najśmieszniejsze-pani w laboratorium,w którym robie te testy VDRL powiedziała mi (chyba ulitowała się nad zestrachanym,albo powiedziała żebym się nie martwił),że jeśli bym się zakaził,to VDRL wykaże coś już po 72h

Technik czy magister ;) ?
Różni ludzie róznie reagują na patogen i pojawienie się przeciwciał w ilości wykrywalnej przez testy może trochę potrwać. Test może wyjść dodatnio po takim czasie, ale nie ryzykowałbym stwierdzenia, że ktoś jest zdrowy jeśli test po 72h jest ujemny.

agar30 

Wysłany: 2011-02-07, 19:41   

Chyba technik...test na hiv robiłem anonimowo,w takim..hmmm.."profesjonalnym" centrum,tzn.przed testem jest rozmowa z lekarzem,a przy odbiorze wyniku jest psycholog,i tam powiedziano mi,że 3 tygodnie jest ok..a dawny WR (wybacz proszę) był po prostu mylący, i VDRL jest lepszy.Tak czy inaczej,już powoli mam dosyć tej mojej psychozy:-)

BartStan 

Grupa krwi: 0 Rh-
Ilość oddanej krwi: 11780 ml
Wysłany: 2011-02-07, 23:30   

Moim zdaniem jest bardziej wiarygodny test w stacji. Ponieważ nie tylko badają krew pod kontem bezpieczeństwa dawcy, ale przede wszystkim biorcy, dla którego jakiekolwiek infekcje czy to bakteryjne czy wirusowe mogą być zabójcze.

Sandman 

lekarz
Wysłany: 2011-02-07, 23:57   

agar30 napisał/a:
test na hiv robiłem anonimowo,w takim..hmmm.."profesjonalnym" centrum,tzn.przed testem jest rozmowa z lekarzem,a przy odbiorze wyniku jest psycholog,i tam powiedziano mi,że 3 tygodnie jest ok..

Agar tak powinno to modelowo wyglądać - takie są wytyczne (że ma być poradnictwo przed i po testowe).

agar30 napisał/a:
a dawny WR (wybacz proszę) był po prostu mylący, i VDRL jest lepszy.

WR wycofano wieki temu, bo nie dość, że był mało swoisty to jeszcze wymagał specjalnych odczynników (surowicę badaną inkubowało się z wyciągiem z wątroby pobranej od płodu z kiłą wrodzoną). Obecnie podstawą diagnostyki jest test przesiewowy wykonywany testem niekrętkowym (np. VDRL) i potwierdzenie dodatniego wyniku testem krętkowym np TPHA albo FTA-ABS.

agar30 

Wysłany: 2011-02-08, 07:13   

Wynik testu po 3 tygodniach, konkretnie brzmiał tak:

Przeciwciał (IgG/IgM) anty-Trepomena pallidium nie wykryto.
Badanie wykonano jakościowym testem immunochromatograficznym Instalert Syphilis Ultra Rapid Test Strip.

Sandman 

lekarz
Wysłany: 2011-02-08, 14:37   

W takim razie nie masz się czym martwić, jesteś zdrowy.

agar30 

Wysłany: 2011-02-08, 14:58   

W takim razie bardzo dziękuję za odpowiedzi, i za (co tu kryć) uspokojenie skołatanych nerwów.Dziś rano odebrałem wynik VDRL - ujemny. Cóż,wygląda na to, że moim schorzeniem jest hipochondria:-)
Aha,jeszcze jedno. Po ilu tygodniach od tego "zajścia" (uznaję je za ryzykowne,bo mimo użycia prezerwatywy-"dokładnie i dobrze" partnerki nie znam) mógłbym oddać krew?
6,8,12?

fotomis 

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: ZHDK
Wysłany: 2011-02-08, 15:23   

agar30 napisał/a:
Cóż,wygląda na to, że moim schorzeniem jest hipochondria:-)

:D Plusik za dystans do siebie.

agar30 napisał/a:
Po ilu tygodniach od tego "zajścia" (uznaję je za ryzykowne,bo mimo użycia prezerwatywy-"dokładnie i dobrze" partnerki nie znam) mógłbym oddać krew?

Obawiam się, że możesz oddać krew dopiero za 26 tygodni, tzn. 6 m-cy od 'ekspozycji' na ten rodzaj ryzyka. Mam nadzieję, że przynajmniej było warto.. ;)

Michał
Ostatnio zmieniony przez fotomis 2011-02-08, 15:25, w całości zmieniany 1 raz  

Martens 

Ilość oddanej krwi: 56,150
Wysłany: 2011-02-08, 18:06   

fotomis napisał/a:
Plusik za dystans do siebie.

Zgadzam się, a ja dodam od siebie, że także za odpowiedzialność. Obawiam się bowiem, że jesteś w mniejszości.

Odpowiedz do tematu