To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Krewniaków
FORUM KREWNIAKÓW

Krew - za wysoki ALAT

skorupa - 2006-09-04, 15:21
Temat postu: za wysoki ALAT
dzień dobry :)
dostałem dziś list z mojej stacji krwiodawstwa (Poznań), ze w trakcie badań laboratoryjnych krwi stwierdzono u mnie za wysoki ALAT: 91 czegoś tam przy normie bodajże 40 dla mężczyzn (pracuje daleko od domu, więc list przeczytał mi ktoś przez telefon :zawstydzony: ). Inne wyniki mam w normie. Co to oznacza? Nie znam bliżej zadnego lekarza, więc pytam tutaj. Jednocześnie, jak wynika z listu mam się zglosić do lekarza rodzinnego i na dalsze badania :zalamany:
krew oddaję od prawie roku i nie miałem takich problemów.
pozdrawiam Bartek :)

Paola - 2006-09-04, 15:28

AlAT
Aminotransferaza alaninowa

norma:

10,0 - 35,0 U/L
jeśli otrzymany wynik nie mieści się w granicach normy proponujemy kontakt z lekarzem

FIZJOLOGIA

ALAT jest enzymem wewnątrzkomórkowym, występującym przeważnie w wątrobie, a ponadto w mięśniach szkieletowych, mięśniu sercowym i nerkach. Pojawienie się podwyższonych aktywności ALAT wskazuje raczej na uszkodzenie komórek, a nie zaburzenia funkcji narządu.

WSKAZANIA

*

choroby wątroby i dróg żółciowych.

WARTOŚCI PODWYŻSZONE mogą wskazywać na:

400-4000 U/L:

*

ostre wirusowe zapalenie wątroby;
*

toksyczne uszkodzenie wątroby (zatrucie grzybami, czterochlorkiem węgla);
*

niewydolność krążenia.

200-400 U/L:

*

przewlekłe zapalenie wątroby;
*

choroby zakaźne z udziałem wątroby;
*

marskość wątroby.

40-200 U/L:

*

stłuszczenie wątroby;
*

guzy pierwotne wątroby;
*

zapalenie dróg żółciowych.

ŹRÓDŁO:
http://www.laboratorium.s.../Alat/alat.html

AdAlbert - 2006-09-04, 15:53

skorupa, za ten ...... alat swego czasu dostałem bana, a historia była taka:

za pierwszym razem poszedłem oddawac dnia 6 stycznia, powiem tylko tyle co prawda od 1 nie piłem prawie nic ale wcześniej sylewester trał przez tydzień i to tak dzień w dzień bez taryfy ulgowej, wiec jak poszedłem drugi raz w marcu i powiedzieli ze alat bylo podwyzszony (106)i tym razem pobiorą mi tylko próbkę do badania, no i klapa bo wyszło mi (106) i Pani powiedziała ze mam bana i musze isc do lekarza, wiec poszedłem ten myślał, myślał nawet usg zrobił i stwierdził ze nic mi nie jest mimo ze wyniki sie kwalifikują na zapalenie wątroby, za to moja kuzynka wynalazła ze alat może być podwyższony przy silnym stłuczeniu, a własnie parę dni przed tamtymi wynikami troszke mi sie wywrociło na nartach, siakieś kijki połamałem na sobie :] itp.itd wiec potem robiłem jeszcze trzy razy kontorle i było wszystko oki, ale troszkę sie musiałem na prosić lekarki coby mi oddwołała tego bana :kwasny: :D

wiec mozę troszk za dużo alko ostanio lub jakieś stłucznia?? :chytry:

SilverMoon - 2006-09-05, 13:14

jak bylam po wyniki rowniez mialam zbyt wysoki(ale w normie dla krwiodawcow) alat.
wynocil 72 czy 76. pielegniarka zapytala mnie czy: biore tabletki antykoncepsyjne, jem duzo smazonego lub/i pije alkohol. wlansie od tych rzeczy alat moze byc wysoki.
zobaczymy jak bedzie kolejnm razem :)

Premislaus - 2007-02-14, 18:46

Ja kiedyś miałem około 70 i musiałem przed oddaniem ponownym zrobić badania. Było ok. Teraz mam 44, spadło ale też jeszcze chyba za wysoko. Odstawiłem 1 1/2 miecha temu tłuszcze, wraca powoli do normy.
cartoon - 2007-02-15, 13:44

a ja mam odwrotny problem: ALAT na poziomie 17; czy to jest poważne? moge dostać bana na oddawanie krwi?

norma to 21-72

Danyeru - 2007-02-15, 14:37

mnie przy 14 nic nie mówili ;)

[ Dodano: 2007-02-15, 14:39 ]
A poza tym:
Paola napisał/a:
norma:

10,0 - 35,0 U/L
jeśli otrzymany wynik nie mieści się w granicach normy proponujemy kontakt z lekarzem

To było parę postów wyżej :P

pysial23 - 2007-08-06, 12:04

hej:)
oddawałam krew 4 razy i przedostatnio krew poszla na przemiał ze względu na za wysoki ALAT. Wczesniej miałam 11, 12 a tu 72...ostatnio troche spadlo, do 52 ale i tak sporo. Lekarka powiedziała, że pewnie zjadłam coś tłustego, do tego dochodzą hormony,ktore wątroba musi przerobić... poza tym to za wysoki ALAT może być wywołany przez wszystko co obciąża wątrobę, no i chorobska różne...

Radko - 2007-08-06, 18:22

ja miałem już 96 z wykrzyknikiem :P
2 miesiące grzecznie się zachowywać bez "alkoholowo :P i mniej konserwantów
po kolejnym miesiącu znow za dużo miałem
ale później super wsio oki :P :bra:

thorcik - 2007-08-07, 13:47

cartoon napisał/a:
a ja mam odwrotny problem: ALAT na poziomie 17; czy to jest poważne? moge dostać bana na oddawanie krwi?

brawo, to znaczy, ze oszczedzasz swoja watrobe. ja w sumie tez mam standardowo w granicach 20, co miesiac badaja przed plytkami ;o)
takze w sumie bym sie nie przejmowal na Twoim miejscu, watroba przeciez nie moze byc w "zbyt dobrym stanie" ;oP

vrider - 2007-08-16, 13:12

hmmmyyy no ja mam troszeczke wyzej... od roku chodze do przychodni hepatologicznej i nie wiadomo co mi jest...

zaczelo sie od silnego bolu watroby , nie moglem wstac z lozka ... dwa dni pozniej wyszlo ze ALAT mam 149 gdzie norma jest 50 aspat i ggtp bylo ok... robilem od tego czasu juz chyba z 10 badan na HCV , HCB , i inne dziwne chorobska i dalej nic ... w maju ALAT spadl mi do 50 przy normie 50 ... no i tydzen temu zrobilem kolejne badanie (juz prywatnie bo strajki) i wyszlo mi ze mam alat 189 na 50 maxymalnie i aspat na 66 na 50 maxymalnie...:/ na USG nic mi nie wychodzilo , jakies pol roku temu mialem powiekszona sledzione (usg robie jeszcze raz w tym tygodniu) , lekarz pierwszego kontaktu podejrzewa u mnie chorobe Wilsona ... o 15 ide do okulisty... z jednej strony boje sie ze to bedzie to (leczenie do konca zycia) a z drugiej strony chce wreszcie wiedziec co mi jest... a mam dopiero 20 lat :/

Marzena=] - 2007-08-17, 18:48

Ja jak osatnio byłam oddać krew z tatą (wreszcie go namówilam bo dawno nie oddawał :) to sie okazało że jakies pare lat temu miał za wysoki ten ALAT i teraz juz nie może dożywotnio normalnie bezsens bo teraz już wszystko ma oki :zakrecony: no ale cóż warzne że chociaż ja moglam :)
Ryszard - 2007-08-17, 18:51

Kiedy ja miałem zbyt wysoki alat, to powtarzałem w RCKiK badanie. Drugi wynik był już dobry, a panie wyjaśniły, że dyskwalifikuje nieprawidłowy wynik występujący trzy razy z rzędu.
vrider - 2007-08-17, 19:37

ja w ciagu ostatniego roku mialem okolo 10 badan i w tylko jednym mialem gorna granice czyli 50 na 50 max... reszta od 76 do 189 .... a najlepsze jest to , ze lekarze nie potrafia powiedziec co mi jest....chyba jednak bez biopsji sie nie obejdzie....:(
me9 - 2007-08-23, 14:23

thorcik napisał/a:
cartoon napisał/a:

brawo, to znaczy, ze oszczedzasz swoja watrobe. ja w sumie tez mam standardowo w granicach 20, co miesiac badaja przed plytkami ;o)
takze w sumie bym sie nie przejmowal na Twoim miejscu, watroba przeciez nie moze byc w "zbyt dobrym stanie" ;oP

ja mam:
Data badania Alat: 20-08-2007
Wynik Alat..........: 16

jak zobaczylem obok na kartce normy (mezczyzni: 40) to myslalem ze cos ze mna nie tak :D hahahah